Rakouský Rauris

Nedaleko Kaprun / Zell am See

Kdo se vydá jižním směrem od Salcburku ve spolkové zemi Salcbursko, dorazí asi po 85 kilometrech jízdy ke krásné vesnici jménem Rauris. Ta má jen asi 3.000 obyvatel, ovšem v zimě se z ospalé vesničky stává rušné místo. Jde o populární lyžařské středisko, ležící v přímo v srdci národního parku Vysoké Taury. Rozprostírá se ve výšce 950 metrů nad mořem a může se pochlubit více než stoletou historií. Jen několik kilometrů od obce Rauris leží známá zimní střediska Kaprun a Zell am See. Na ledovec Kitzsteinhorn je to odtud 20 kilometrů vzdušnou čarou na západ.

Přestože jde o nevelké lyžařské středisko, disponuje moderním zasněžovacím zařízením. To na upravených sjezdovkách oblasti Rauris přispívá k téměř ideálním lyžařským podmínkám v průběhu celé zimní sezóny. Celému středisku dominuje pohoří Hohe Tauern, na jehož svazích se nalézá více než 30 kilometrů různě obtížných sjezdových tratí.

Středisko Rauris preferují sjezdaři, kteří touží po klidu a především skiareálu, kde není hlava na hlavě. Je tak vhodnou alternativou pro nedaleký Kaprun či Zell am See, které v zimních měsících patří k vůbec nejnavštěvovanějším místům v celém Rakousku.

Rodinné lyžování

Obvyklými hosty tu jsou i rodiny s malými dětmi. Rodiče začínajících lyžařů tady oceňují mírné jednoduché tratě, určené hlavně k lyžování začátečníků. Též je třeba zmínit zdejší lyžařské školy, kterých je v oblasti Rauris celá řada. Profesionální školitelé v nich rádi vypilují styl malých i velkých zájemců o sjezdové lyžování. Zkrátka nepřijdou ani freerideři a milovníci jízdy ve volném terénu. Ti musí svůj výběr tratí směřovat do severovýchodní části střediska, kde jsou k nalezení svahy s čerstvě napadaným sněhem.

Spoustu návštěvníků, co se do Raurisu a jeho okolí vypravili, překvapuje, co vše se v tak malém lyžařském areálu jako je právě Rauris nachází. Nabídka lyžařských možnosti je tu skutečně široká. A tudíž jsou zcela liché a neopodstatněné obavy, že by si zde snad každý lyžař nenašel svah, který bude vyhovovat právě jemu. Celá lyžařská oblast se dělí na 2 podoblasti.

Větší je Heimalm, kam vede šestimístná gondola a menší je Kreuzboden, kde dopravuje lyžaře vzhůru sedačková lanovka. Za vyzkoušení stojí i nová lanovka, která vede na až vrchol Raurisu, do nadmořské výšky 2.175 metrů. Do většího střediska Heimalm míří též snowboardeři a zkušení jezdci, kteří se chtějí svézt v místním funparku.

Jak již bylo zmíněno výše, rodinné středisko Rauris se specializuje na děti. Podobně je tu ale postaráno o to, aby se v této oblasti nenudili nejen ony, ale i jejich rodiče. Proto se zde v průběhu zimní sezóny konají nejrůznější akce, jako kupříkladu závody psích spřežení nebo výlety s hořící pochodní po okolí.

Rubriky

GiottoPress by Enrique Chavez