Na lyžování do Arlbergu

Západ Rakouska

Lyžařské středisko a rakouský region Arlberg se nalézá v nejzápadnější části rakouské spolkové země Tyrolsko a zasahuje až do Vorarlberska. Arlberg se řadí k jedné z několika lyžařských oblastí v Rakousku, ve kterých mají lyžaři zaručen dostatek přírodního sněhu a tím pádem i ideální podmínky k lyžování po celou zimní sezónu.

V jižním cípu celé oblasti se nachází vesnička St. Anton am Arlberg a dále k ní patří vesničky St. Jakob a St. Christoph. Do severozápadní části, která už leží na území Vorarlberska a bývá někdy nazývána Vorlarlberger, patří obce Lech a Zürs. Jak v jižní části oblasti Arlberg, tak té v severní, je platný jednotný skipas. Při jeho zakoupení mají turisté k dispozici téměř 300 kilometrů sjezdovek všech možných obtížností.

Tady se psala historie

Není bez zajímavosti, že v Zürsu stojí vlek, který byl uveden do provozu v roce 1938. Stal se tak vůbec prvním lyžařským vlekem, jež byl na území Rakouska postaven a následně uveden do provozu. V blízkém St. Antonu am Arlberg se zase nachází první lanovka, určená k přepravě lyžařů na svahy.

Snowboarding a běžky

Vyhlášenou atrakcí je bezpochyby místní snowboardingový park. V něm mohou boardeři vyzkoušet těžko uvěřitelných 85 různých atrakcích. Stejně jako jinde v Rakousku, i zde v jeho západní části myslí na příznivce běžeckého lyžování. Kvůli nim jsou zde každý den udržovány běžecké stopy jak pro bruslařský styl, tak klasiku.

V zimní sezóně 2001 se v St. Antonu am Arlberg konaly závody Světového poháru. Lze říci, že tato událost přidala celé oblasti na známosti a od té doby obec jen kvete. Byl zde kupříkladu postaven zbrusu nový krytý plavecký bazén, wellness centrum či víceúčelové sportovní zařízení.

Turisté mohou k přenocování v oblasti Arlberg volit dle svých finančních možností. Mohou být ubytováni buď v levnějších penzionech, drahých hotelích či ve skromném, avšak cenové příznivém, ubytování v soukromí. Pokud se někomu nechce každý den dojíždět ke svahům vlastním vozem, z většiny míst, kde se hotely a penziony nalézají, je dobré spojení lyžařskými autobusy.

Vedle sjezdového či běžeckého lyžování lze v regionu Arlberg provozovat i řadu jiných zimních činností. Jde kupříkladu o zimní turistiku, sáňkování nebo jízdu na bobech. Po celou zimu je navíc otevřeno kluziště pod širým nebem, takže zájemci mohou doplnit lyžování o další zimní sport.

Rubriky

GiottoPress by Enrique Chavez