Lyžování v Zillertalu

Na hranici s Itálií

Lyžařské terény podél údolí Zillertal se nachází necelých 600 kilometrů od Prahy ve spolkové zemi Tyrolsko. Zillertalské údolí je pohodlně dostupné po dálnici přes Mnichov směrem na Innsbruck. Zajímavostí oblasti Zillertal je fakt, že jde o jedno z nejdelších údolí v celém Rakousku a jeho jižní konec leží na hranici s Itálií.

Okolí oblasti Zillertal je nejrozsáhlejší lyžařská oblast na východ od tyrolského hlavního města Innsbrucku. Lyžovat je možné ve třech areálech, které spolu prakticky sousedí. Pořádně si zalyžovat se dá buď přímo na ledovci Tux na konci Zillertalského údolí, v oblasti s názvem Zillertal Arena či v areálu Hochzillertal / Hochfügen.

Do Zillertal Areny patří 4 oblasti, spojené soustavou lanovek. Jde o obce Zell am Ziller, Gerlos, Krimml a Hippach. Areály jsou lyžařsky propojeny, tudíž se mezi nimi dá přejíždět na lyžích a není třeba využívat dopravy vlastním vozem či skibusem. Ve všech platí jeden skipas a návštěvníci tak mají možnost si zalyžovat na téměř 170 kilometrech sjezdových tratí. Pro zkušené a zdatné lyžaře je v nabídce Zillertaler Super Skipass, do kterého spadá vedle oblasti Zillertal Arena ještě ledovec Hintertux a skiareál Wildkogel.

Lyžařská infrastruktura

Oblast Zillertal je moderním a mezi lyžaři velice oblíbeným zimním střediskem. O přepravu sjezdařů na svahy se starají moderní lanovky. O tratě v celém Zilletalu je dobře postaráno. Lyžaři je najdou každý den pečlivě upravené a jejich profil je dostatečně prostorný. K ubytování je k dispozici dostatek kapacit, z nichž většina je i cenově příznivých.

Větší část sjezdařských tratí byla vybudována na severně orientovaných svazích. Na lyžaře tu čekají hlavně středně náročné červené a technicky obtížné černé tratě. Mezi ty nejvyhledávanější patří kupříkladu trať nad Gerlosem na severní straně Isskogelu a Konigleitenspitze, popřípadě severovýchodní svahy Kreuzjochu nad vesnicí Zell am Ziller.

Pro vyznavače snowboardingu jsou v údolí Zillertal připraveny hned dvě kvalitní halfpipes. Jedna se nalézá v Gerlosu a druhou je možno vyzkoušet v Krimmlu. Obě jsou ke všemu doplněné o funpark a další atrakce. Snowpark v Gerlosu byl odměněn Tyrolskou pečetí kvality a je jedním ze tří nejlepších na celém území Rakouska.

Pro vyznavače běžeckého lyžování je v údolí každý den upravováno přes 120 běžeckých stop. V obci Krimml mohou turisté vedle lyžování obdivovat i známé Krimmelské vodopády, které jsou díky výšce 380 metrů nejvyšší v Evropě. Oblíbeným cílem je též osvětlená přírodní sáňkařská dráha.

Rubriky

GiottoPress by Enrique Chavez