Lyžování v Pitztalu

Tyrolské údolí

Do údolí Pitztal přijíždí každou zimní sezónu velké množství sjezdařů a příznivců alpského lyžování. Důvodem pro jejich každoroční zájem a cestu do oblasti Pitztal je bohatá a kvalitní nadílka přírodního sněhu, která obvykle napadne již během podzimu. Dalším velkým lákadlem Pitztalu je jeho ledovec. Díky ledovcovému areálu se v pitztálském údolí začíná lyžovat již v průběhu září a lyžaři se tady po zasněžených pláních prohánějí ještě koncem května.

V areálu ledovce Pitztal spolu s blízkým skiareálem Rifflsee je vyznavačům sjezdového lyžování nabízeno bezmála 70 kilometrů lyžařských terénů všech stupňů obtížnosti. Sjezdaři tady mohou volit mezi nejlehčími, modře značenými sjezdovkami, až po náročné černé terény, určené těm nejlepším jezdcům.

Rakouské ledovce

Údolí Pitztal se nachází asi 70 kilometrů směrem na západ od města Innsbruck, metropole spolkové země Tyrolsko. Tři blízká údolí Pitztal, Kaunertal a Ötztal spolu utvářejí tři hlavní lyžařské oblasti v regionu Ötztalských Alp. Kdo se vydá na lyže do jednoho z výše jmenovaných středisek, měl by určitě vést v patrnosti, že pobytem na některém z místních ledovců se lyžaři dostávají do výšek až 3400 metrů nad mořem. V takových výškách je však vzduch už o celých 40% řidší než u údolních stanic lanovek a tato skutečnost se projevuje i na vypořádávání se organismu se zvýšenou fyzickou zátěží například při lyžování.

Cesta na ledovec začíná na konci údolí Pitztal. Osobní auto je tady potřeba zaparkovat, podobně jako v dalších větších rakouských lyžařských střediscích, na zdejším záchytném parkovišti. Odtud návštěvníky vyveze vzhůru na ledovec nejrychlejší podzemní rakouskou lanovkou s názvem Pitzexpress. Ta vozí lyžaře na ledovec už od roku 1983. Pitzexpress přepraví během jedné hodiny více než 1.600 lidí.

V údolí jezdí pravidelně skibus, tudíž přeprava od údolní stanice ledovce Pitztal k blízkému areálu Rifflsee netrvá nijak dlouho. Oblast Rifflsee ocení hlavně rodiče s malými dětmi. V tomto areálu mají totiž lyžaři k dispozici především široké a dostatečně prostorné tratě s nijak technicky náročným klesáním. Pro malé děti tu byla dokonce vybudována speciální lanovka.

Neustálá modernizace

Bezprostřední okolí Pitztalského ledovce se neustále vyvíjí tak, aby uspokojilo všechny tužby a přání lyžařů, kteří se rozhodli tuto tyrolskou oblast navštívit. Mezi horké novinky patří například místní snow a funpark, ve kterém si především snowboardisté a adrenalinoví jezdci mohou prověřit své lyžařské schopnosti a dovednosti na řadě překážek.

Dokonalé podmínky tu najdou skialpinisté a freerideři. Na ty zde čeká mimo jiné oblíbený sjezd ze sedla Mittelbergjoch, které se nachází ve výšce 3.160 metrů nad mořem, až dolů do údolí.

Byla by škoda alespoň jednou za pobyt na ledovci Pitztal nenavštívit nejvýše vybudovanou rakouskou restauraci jménem Café 3.440. Občerstvení si zde mohou hosté vychutnávat při úchvatném výhledu na dokonalé alpské panorama okolních hor.

Rubriky

GiottoPress by Enrique Chavez