Lyžařské středisko Kitzbühel

Alpská legenda

Mekka alpského lyžování, městečko Kitzbühel, se nalézá v rakouské spolkové zemi Tyrolsko. K nalezení je jen asi 25 kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice. Slavný Kitzbühel je doslova vklíněn mezi vrcholy Hahnenkamm a Kitzbüheler Horn, které leží asi 7 kilometrů vzdušnou čarou od sebe. Kitzbüheler Horn se šplhá do výšky téměř 2.000 metrů nad mořskou hladinu a Hahnenkamm je asi o 300 metrů nižší.

Obec Kitzbühel a jeho okolí rozhodně nepatří k nejrozsáhlejším rakouským lyžařským střediskům. Paradoxní je, že vezme li se v potaz pouze délka a počet sjezdovek, dokonce se nezařadí ani mezi prvních 10 rakouských lyžařských oblastí. Co je tedy příčinou, že tak malé středisko, jakým je Kitzbühel, se navždy nesmazatelně zapsalo do povědomí příznivců alpského lyžování?

Lyžařské terény

V okolí Kitzbühelu, kam se v současnosti počítají i nedaleké vesničky Kirchberg a Zweitausender, mají příznivci sjezdového lyžování k dispozici na 60 sjezdových tratí různých obtížností a délek. Sjezdovky v Kitzbühelu jsou vedeny v nadmořské výšce od 800 do 2.000 metrů. Na náročné a zkušené jezdce tu čeká 13 technicky nejobtížnějších tratí, které jsou v lyžařské mapě označeny černou barvou. Jejich celková délka se blíží 20 kilometrům. Méně zkušení sjezdaři určitě ocení přes 25 červených sjezdovek. Středně náročné tratě tady mají celkovou délku téměř osmdesáti kilometrů a určitě potěší pokročilé lyžaře. Na ty jedince, co raději volí lehčí tratě, čeká v Kitzbühelu 20 modrých sjezdovek s celkovou délkou takřka 70 kilometrů. O plynulou a bezproblémovou dopravu lyžařů vzhůru na svahy se nad Kitzbühelem stará 52 moderních vleků a lanovek.

Příznivci snowboardingu a akrobatického lyžování se ve skiareálu okolo Kitzbühelu mohou těšit na 2 kvalitní funparky. Běžci na lyžích se zase mohou vydat za poznáním blízkého i vzdálenějšího okolí na 40 kilometrech upravovaných běžeckých stop.

Hahnenkamm a Streif

Co ale dalo Kitzbühelu jméno mezi příznivci a také fanoušky alpského lyžování je sjezdová trať Streif. Ta se vine skoro až do centra obce Kitzbühel z blízké hory Hahnenkamm a každou zimní sezónu se zde jezdí jeden z nejtěžších závodů ve sjezdů v rámci Světového poháru.

Koho lyže omrzí, může si třeba zabruslit na blízkém jezeře Schwarzsee (Černé jezero). Na jeho zamrzlé hladině bývá pečlivě udržován bruslařský okruh pro bruslení pod otevřeným nebem. Další možností je absolvování sjezdu na saních na dráze v nedaleké obci Kirchberg. Vítanou možností, jak si odpočinout a zrelaxovat po náročném dni na svazích, je možnost návštěvy místního plaveckého bazénu.

Rubriky

GiottoPress by Enrique Chavez