Ledovec Mölltal

Západní Korutany

Mölltalský ledovec je, spolu s lyžařským střediskem na hoře Ankogel, nejvyšším místem, kde se lyžuje, v Korutanech. Tudíž je zřejmé, že skiareály Mölltal a Ankogel se téměř po celý rok chlubí vynikajícími sněhovými podmínkami pro jízdu na lyžích nebo snowboardu.

Při dobré viditelnosti se z horních stanic lanovek na ledovci Mölltal nabízí úchvatný pohled na siluetu Vysokých Taur, italských Dolomit a dokonce i Alp v poměrně vzdáleném Tyrolsku.

Mezi Čechy zatím spíše neznámá

Ledovec v údolí Mölltal zatím není mezi českými lyžaři příliš známý. Znalci jej ale vyhledávají hlavně kvůli možnosti lyžovat i během jara. Dalším častým důvodem k absolvování poměrně dlouhé cesty na západ Rakouska na ledovec Mölltal jsou prakticky dokonalé carvingové tratě. Lyžařská sezóna trvá na Mölltalu od začátku měsíce října až do pozdního jara.

Vzhůru k ledovci Mölltal, do výšky 3.122 metrů, doveze lyžaře nejdelší podzemní dráha na světě. Nese název Gletscher Express (tedy Ledovcový expres) a během pouhých 8 minut přepraví lyžaře na mezistanici do nadmořské výšky 2.200 metrů.

Lyžaři se zde vyřádí na více než 70 kilometrech prostorných a udržovaných sjezdových tratích. K dispozici je i freeride zóně a zájemci mohou dokonce absolvovat unikátní, 7 kilometrů dlouhý, sjezd s celkovým převýšením více než 1 kilometr. Ke zdejšímu komfortu přispívá svým dílem i sedm moderních lyžařských vleků.

Sjezdovky pro každého

Skipas, platný na ledovci v údolí Mölltal, lze použít i ve skiareálu Ankogel. Ten se nachází ve vzdálenosti asi 10 kilometrů směrem na východ. Na Ankogel směřují hlavně pokročilí jezdci, toužící po jízdě na sportovněji laděných tratích. V areálu ledovce Mölltal je totiž většina sjezdovek širokých, nikterak obtížných a jako stvořených k carvingovému stylu lyžování.

Tu svou trať si na ledovci najde každý. Na sjezdaře tu čeká 24 kiloemtrů lehčích modrých tratí, 30 km červených a 16 kilometrů obtížných, černě značených sjezdovek. Boardeři mohou testovat své umění v místním fun parku s 80 metrů dlouhou U rampou nebo tratí na boardercross.

Rodiče bezpochyby budou kvitovat fakt, že dětem mladším 7 let není třeba pořizovat lyžařský pas. Navíc mohou své děti zapsat do řady zdejších lyžařských škol a školek.

Během náročného dne na svazích přijde vhod odpočinek v panoramatické restauraci, která byla vybudována ve výšce 2.800 metrů nad mořem.

Rubriky

GiottoPress by Enrique Chavez