Lavantské údolí

Na hranici se Slovinskem

Údolí Lavanttal spolu se svými 4 skiareály Koralpe, Weinebene, Klippitztörl a Hebalm, nabízí lyžařům kolem 90 kilometrů dobře upravovaných sjezdových tratí. Cestování autem z našeho hlavního města netrvá dlouho, údolí je vzdáleno necelých 600 kilometrů. Lavanttal leží nedaleko jižní hranice Rakouska se Slovinskem, asi 50 km od štýrského hlavního města Graz. A tak je možné si jen po několika hodinách, strávených v autě, užívat ideální zimní dovolenou s výbornými sněhovými podmínkami.

Sjezdovky korutanské lyžařské oblasti Lavanttal se nacházejí v nadmořských výškách 700 – 2.100 metrů. Ve středisku Koralpe bylo vybudováno téměř 30 kilometrů sjezdovek ve výšce 1.550 až 2.100 metrů. Na Klippitztörl se lyžuje na celkem 28 km lyžařských tratí a to v nadmořských výškách 1.500 – 2.100 metrů. O poznání menší je areál Hebalm. Ten svým návštěvníkům nabízí pouze 11 kilometrů sjezdovek, které se vinou ve výškách od 1.000 do 1.400 metrů. V lyžařském areálu Weinebene je k dispozici 22 kilometrů sjezdovek v nadmořské výšce 1.600 – 1.900 metrů.

Zalyžují si hlavně ti zkušení

Obtížnost sjezdovek v Lavanttalu je ponejvíce středně těžká. Sportovně laděných červených sjezdových tratí je zde téměř 70%. Modré lehké sjezdovky tvoří téměř 25% všech místních tratí. Technicky náročných černých sjezdovek se tu nachází jen asi 9%.

Lavanttalské lyžařské terény přitahují jak příznivce alpského lyžování, tak i běžce na lyžích. Ti zde najdou různě obtížné trasy pro běh na lyžích, přičemž ty nejnáročnější měří velmi zajímavých 24 km.

Rodinná zábava

V oblasti Lavanttal bývají udržována i četná kluziště, dráhy k jízdě na saních a přírodní curlingové dráhy. Celá oblast má 28 lanovek a vleků, které se starají o bezpečnou přepravu sjezdařů bez zbytečného čekání. Kapacita zdejších lanovek se ustálila na velmi slušné hodnotě 34.000 osob za hodinu.

Do regionu Lavanttal míří též rodiny s dětmi a začátečníci. Ti tu mohou své čerstvě nabyté lyžařské znalosti procvičovat na některé ze zdejších cvičných luk. Zkušené lyžaře zase jistě potěší tratě homologované FIS/EC či příležitost zajezdit si mimo upravované sjezdovky v čerstvě napadaném sněhu.

Za náročný den na svazích se lyžaři právem odměňují v některé z řady zdejších horských chat. Do nich turisté obvykle směřují za horkým nápojem nebo chutným občerstvením. V nadmořské výšce 2.100 si pak mohou za slunečného počasí vychutnávat dostatek horského slunce a krásného výhledu na celý Lavanttal.

Do údolí Lavanttal mají namířeno návštěvníci nejen v zimě za perfektním lyžováním, ale i v létě za vysokohorskou turistikou. Není se čemu divit, vždyť středisku nad obcí Lavant se často přezdívá ráj Korutan.

Rubriky

GiottoPress by Enrique Chavez